הגדרת האובייקטים

מתוך Gamemaker

קפיצה אל: ניווט, חיפוש

הגדרת האובייקטים


עם המשאבים שראית עד כה אתה יכול להוסיף קצת התמונות יפות וצלילים למשחק, אבל הם לא עושים כלום. כעת אנו מגיעים למשאב החשוב ביותר ב Game Maker, האוביקטים (Objects). אובייקטים הם ישויות של המשחק, אשר עושים דברים. רוב הזמן יש להם ספרייט (Sprite) המשמש כייצוג גרפי, כך שתוכל לראות אותם. יש להם התנהגות, כיוון שהם יכולים להגיב על אירועים מסוימים. כל הדברים שאתה רואה במשחק (למעט הרקע) הם אובייקטים. (או כדי להיות יותר מדויק, הם מופעים (Instances) של אובייקטים.) הדמויות, המפלצות, הכדורים, הקירות, וכו' הם כולם אובייקטים. יתכנו אוביקטים מסוימים שאינם נראים שתפקידם לשלוט בהיבטים מסוימים של המשחק. יש להבין את ההבדל בין ספרייטים (Sprites) ואוביקטים (Objects). ספרייטים הם פשוט (אנימציה) תמונות שאין להם כל התנהגות. בדרך כלל לאובייקטים יש ספרייטים שמייצגים אותם אבל לאובייקטים מוגדרת התנהגות. ללא אובקטים אין משחק!

כמו כן הבן את ההבדל בין אוביקטים למופעים (Instances). אובייקט מתאר ישות מסוימת, לדוגמא מפלצת. יכול להיות מספר מופעים של האובייקט במשחק. כאשר אנו מדברים על מופע (Instance) אנו מתכוונים למופע אחד של האובייקט. כאשר אנו מדברים על אובייקט הכוונה לכל המופעים של אותו אובייקט.

כדי ליצור אובייקט במשחק, בחר Create Object (צור אוביקט) מתפריט משאבים (Resources). הטופס הבא יופיע:


תמונה:form_object.jpg


זה די מורכב. בחלק השמאלי יש מידע כללי על אובייקט. במרכז יש את רשימת האירועים שיכולים לקרות לאובייקט. בחלק הימני יש את הפעולות השונות שהאובייקט יכול לבצע. אירועים (Events) ופעולות (Actions) יסברו בפרקים הקרובים.

כמו תמיד, אתה יכול (ואמור) לתת לאובייקט Name (שם). לאחר תוכל לבחור את הספרייט (Sprite) עבור האובייקט. לשם כך, לחץ באמצעות לחצן העכבר השמאלי על תיבת הספרייט או על כפתור התפריט לידו. תפריט יופיע עם כל הספרייטים. בחר אחד שתרצה להשתמש בו עבור האובייקט. אם אין לך עדיין ספרייט, אתה יכול ללחוץ על הכפתור New (חדש) כדי ליצור משאב ספרייט, ולשנות אותו. כמו כן, כאשר אתה בוחר משאב יופיע כפתור Edit (עריכה) איתו תוכל להשתמש כדי לשנות את הספרייט. הדבר מהיר יותר מאשר למצוא את הספרייט ברשימת המשאבים ולאחר מכן לציין שברצונך לערוך אותו.

בהמשך לזה ישנן שתי תיבות. Visible (גלוי) מציין האם המופע של האובייקט גלוי. ברור כי רוב האובייקטים הם גלויים, אך לפעמים מועיל שיש אובייקט בלתי נראה. לדוגמה, תוכל להשתמש בהם כנקודות ציון עבור תנועת מפלצת. חפצים בלתי נראים מגיבים לאירועים ומופעים אחרים יכולים להתנגש בהם. התיבה שכותרתה Solid (מוצק) מציינת אם מדובר באובייקט מוצק (כמו חומה). התנגשויות עם אובייקטים מוצקים מטופלים באופן שונה מהתנגשויות עם אובייקטים שאינם מוצקים. מאוד מומלץ להשתמש ב Solid (מוצק) רק עבור אובייקט שלא זז.


כלים אישיים

sl
דומיין בעברית  דומיין  דומין  תוכנה לניהול  קשרי לקוחות  CRM, ניהול קשרי לקוחות  דומין בעברית  פורומים  ספרדית  גיבוי