העקרון הכללי

מתוך Gamemaker

קפיצה אל: ניווט, חיפוש

הרעיון הכללי

לפני שנצלול לתוך האפשרויות של Game Maker (גֵיים מֵייקֵר) עדיף לקבל תחושה של הרעיון הכללי מאחורי התוכנה. במשחקים שנוצרו עם Game Maker יתקימו אחד או יותר חדרים (Rooms). (הם חדרים שטוחים, לא 3D - תלת מימדי, אבל הם יכולים להכיל מראה גרפי תלת מימדי.) בחדרים אלו אתה מציב אוביקטים (Objects), שאותם ניתן להגדיר בתוכנה. אובייקטים אופייניים הם קירות, כדורים נעים, השחקן שלך, מפלצות, ועוד כמה חפצים. קירות לדוגמה פשוט קבועים במקום ולא עושים דבר. אובייקטים אחרים, כמו השחקן שלך, יזוזו ויגיבו לקלט ממך (מקלדת, עכבר, ג'ויסטיק) וכמו כן לדמויות אחרות - כאשר השחקן שלך פוגש מפלצת הוא יכול למות. אובייקטים הם מרכיבים חשובים ביותר במשחקים שנוצרו עם Game Maker , אז תן לנו קצת יותר לדבר עליהם.

קודם כל, רוב האוביקטים (Objects) צריכים תמונה כדי להפוך לגלויים על המסך. תמונות כאלה נקראים ספרייטים (Sprites). הספרייטים הם לעיתים קרובות לא תמונה אחת אלא אוסף של תמונות, אשר מופיעות אחד אחרי השני כדי ליצור אנימציה. בדרך זאת נראים הדמויות הולכות, הכדור מסתובב, חללית מתפוצצת, וכו'.במהלך המשחק, הספרייט עבור אוביקט (Object) מסוים יכול להתחלף באחר. (כך יכול דמות השחקן להראות שונה כאשר הוא נע שמאלה או ימינה.) אתה יכול ליצור ספרייטים (Sprites) משלך ב Game Maker או לטעון אותם מקבצים (למשל, אנימצית GIF).

דברים מסוימים קורים על אוביקט (Object). לדברים אלו נקרא אירועים (Events). אובייקטים מסוימים יכולים לנקוט פעולות כאשר מתרחשים אירועים. ישנן מספר רב של אירועים שונים שיכולים להתרחש וכן מספר רב של פעולות (Actions) אשר יוכל האובייקט להפעיל בהתאם. לדוגמה, ישנו אירוע כאשר האובייקט נוצר. (ובכדי להיות יותר מדויק, כאשר מופע (Instance) של אובייקט נוצר.כלומר,יכולים להיות מספר מופעים (Instances) של אותו אובייקט.) לדוגמה, כאשר אוביקט כדור נוצר, אתה יכול לתת לו פעולת תנועה כך שהוא יתחיל לזוז. כאשר שני האובייקטים נפגשים, אתה מקבל אירוע התנגשות (Collision events). במקרה כזה אתה יכול לגרום לכדור לעצור או לנוע לכיוון הנגדי. אתה יכול גם להשמיע צליל.אשר ניתן להגדיר ב Game Maker. כאשר שחקן לוחץ על המקלדת יש "אירוע מקלדת (Keyboard Event)", ואז ניתן להפעיל באובייקט פעולה הולמת, כמו לזוז בכיוון הדרוש. אנו מקווים שהתחלת לקבל את הרעיון הכללי. עבור כל אובייקט שתתכנן, אתה יכול להגדיר פעולות שונות עבור אירועים שונים, כך הינך מגדיר את אופן עבודתו של האובייקט.

ברגע שיש לך את האובייקטים מוגדרים הגיע הזמן להגדיר את החדרים (Rooms) בהם הם מתגוררים. חדרים יכולה לשמש עבור רמות שונות במשחק או מקומות שונים. יש פעולות להעביר מחדר אחד לאחר.לחדרים, קודם כל, יש רקע (Background). זה יכול להיות פשוט צבע או תמונה. תמונות רקע כאלו ניתן לייצר ב Game Maker או לטעון מקבצים. (הרקע יכול לעשות הרבה דברים אך לעת עתה, ראה בו כמשהו שגורם לחדרים להראות טוב.) בשלב הבא, אתה יכול לשים את האוביקטים בחדר. תוכל להציגו בחדר במספר רב של מופעים. כך, למשל, אתה צריך להגדיר אובייקט "קיר" אחד ולהשתמש בו במקומות רבים בחדר. כמו כן אתה יכול להשתמש במספר מופעים של אותו אוביקט מפלצת, כל עוד יש לה את אותה התנהגות.

כעת אתה מוכן להפעיל את המשחק. החדר הראשון יוצג והאובייקטים יתעררו לחיים בשל הפעולות שהגדרו להם בארוע היצירה. הם יחלו מגיבים אחד לשני עקב הפעולות המגדרות עבור ארוע התנגשות כמו כן יגיבו לך השחקן באמצעות הפעולות המגדרות לארועי המקלדת או העכבר.

אז לסיכום, לדברים הבאים (המכונים לעתים קרובות משאבים (Resources)) יש תפקיד מכריע:

  • אוביקטים (Objects) : אילו הם הישויות האמיתיות של המשחק.
  • חדרים (Rooms) : המקומות (הרמות) בו האוביקטים חיים.
  • ספרייטים (Sprites) : תמונות (מונפשות) אשר משמשים כדי לייצג את האובייקטים.
  • צלילים (Sounds) : אלה יכולים לשמש במשחקים, גם כמוסיקת רקע או צלילי אפקטים.
  • רקע (Background) : תמונות רקע משמשות עבור החדרים.

למעשה יש מספר סוגים אחרים של משאבים: נתיבים (Paths), סקריפטים (Scripts), גופנים (Fonts), קווי זמן (Time Lines). אלה חשובים למשחקים יותר מורכבים. תוכלו לראות אותם רק בעת הפעלת ה Game Maker במצב מתקדם. נתיחס אלהם בפרקים מתקדמים בהמשך.


כלים אישיים

sl
דומיין בעברית  דומיין  דומין  תוכנה לניהול  קשרי לקוחות  CRM, ניהול קשרי לקוחות  דומין בעברית  פורומים  ספרדית  גיבוי