יצירת חדרים

מתוך Gamemaker

קפיצה אל: ניווט, חיפוש


יצירת חדרים

עכשיו שהגדרת את האובייקטים עם ההתנהגויות שלהם בצורה של אירועים ופעולות, הגיע הזמן ליצור חדרים (Rooms) או רמות בו מתקיים המשחק. כל משחק צריך לפחות חדר (Room) אחד. בחדרים אלו שמים את כל המופעים של האובייקטים. לאחר הפעלת המשחק החדר הראשון מוצג והמופעים בו מתעוררים לחיים בשל הפעולות המוגדרות באירוע נוצר (Create Event). ישנן מספר אפשרויות רב כשיוצרים חדרים. חוץ מהגדרה של מספר מאפינים והוספת כל המופעים של האוביקטים אתה יכול להוסיף רקע (Background), להגדיר Views (תצוגות), ולהוסיף Tiles (אריחים). ברוב האפשרויות נדון במועד מאוחר יותר. בפרק זה נסביר רק מספר הגדרות בסיסיות, מלבד מופעים של אובייקטים, והגדרה של תמונות רקע.

כדי ליצור חדר,בחר Create Room (צור חדר) מתוך התפריט Resources (משאבים).הטופס הבא יופיע:


תמונה:form_room.jpg


בחלק העליון של הטופס יש סרגל כלים. עליו ניתן לציין את גודל התאים ברשת המשמשת לעימוד האובייקטים. כמו כן תוכל לציין אם או לא להציג את קווי הרשת והאם להראות את הרקע, וכו'. לפעמים זה שימושי להסתיר באופן זמני חלקים מסוימים מחדר. לידעתך,כאשר אתה מוסיף מופעים של אובייקטים, הם תמיד יופיעו, ללא קשר להגדרות התצוגה.) ישנם גם כפתורים כדי לנקות את כל המופעים של בחדר ולהסיט את כל המופעים במספר פיקסלים. השתמש במספרים שלילים להסיט אותם שמאלה או למעלה. תכונה זו שימושית לדוגמא כאשר תחליט להגדיל את החדר. (אתה יכול להשתמש באפשרות זו על מנת להציב מופעים מחוץ לחדר, דבר שלעתים שימושי.). לבסוף יש את הלחצן Undo (בטל פעולה) בכדי לבטל את השינוי האחרון שנעשה בהחדר וכפתור OK (אישור) כדי לשמור את השינויים. (לחצו על כפתור ה X בחלק השמאלי עליון של הטופס על מנת לסגור את החדר מבלי לשמור שינויים.)

בצד שמאל תראה כרטיסייה עם שלושה עמודים (חמש במצב מתקדם). Objects (אוביקטים) היא הכרטיסייה בה אתה מוסיף מופעים של אובייקטים לחדר. בכרטיסיית Settings (הגדרות) אתה יכול להגדיר מספר הגדרות עבור החדר. בכרטיסיית Backgrounds (רקעים) תוכל להגדיר תמונות רקע לחדר.


הוספת המופעים


בצד ימין בטופס עיצוב החדר תוכל לראות את החדר. בתחילה הוא ריק, עם רקע אפור.

תמונה:form_room_objects.jpg


כדי להוסיף מופעים (Instances) לחדר, בחר תחילה את כרטיסיית Objects (אוביקטים) אם אינה נראית לעין. לאחר בחר את האובייקט שברצונך להוסיף, על ידי לחיצה על הכפתור עם סמל שהתפריט (או על ידי לחיצה בעכבר באזור התמונה משמאל). התמונה של האובייקט מופיעה בחלק השמאלי. (יש לציין כי כאשר תשנה את נקודת היחוס בספרייט (Sprite) התמונה תעומד מחדש בייחס לרשת). כעת לחץ באזור החדר בצד ימין באמצעות לחצן העכבר השמאלי. מופע של האובייקט יופיע. הוא יצמד בהתאמה לרשת המוגדרת. אם תחזיק את מקש Alt בעת ההצבה המופע לא יוצמד לרשת. אם תחזיק את לחצן העכבר בעת שתגרור אותו על פני החדר, יעבור המופע למקום הנכון. אם תחזיק את מקש Shift בעת הגרירה תוך לחיצה על העכבר מופעים נוספים יופיעו. בעזרת לחצן העכבר הימני תוכל להסיר את מופעים. בצורה זו אתה מגדיר את התוכן של החדר.

כפי שתבחין, אם המקום של מופע הוא על גבי מופע אחר, אז מופע הישן נעלם. בדרך כלל זה מה שתרצה, אבל לא תמיד. תוכל להימנע על ידי הסרת הסימון בתיבה שכותרתה Delete Underlying (מחק מתחת) בצד שמאל.

אם תרצה לשנות את המיקום המופע, החזק את מקש Ctrl תוך לחיצה על לחצן העכבר השמאלי מעל המופע והחזק את הכפתור. עכשיו אתה יכול לגרור אותו אל המיקום החדש. (השתמש Alt עבור המיקום המדויק.)

אם תחזיק את Ctrl לחוץ בזמן לחיצה על כפתור העכבר הימני על מופע, יופיע תפריט. כעת תוכל למחוק את האובייקט, להקליד מיקום מדויק למופע, או להעביר את המופע להאחורי ביותר לקדמת הדף או לשלוח את מופע הקדמי ביותר לאחור.


הגדרות חדר


לכל חדר יש מספר הגדרות שאתה יכול לשנות על ידי לחיצה על הכרטיסיית הSettings (הגדרות).

תמונה:form_room_settings.jpg


לכל חדר יש Name (שם). הטוב ביותר לתת לו שם משמעותי. יש לו גם כותרת. כותרת זו מוצגת בראש החלון כאשר המשחק פועל. אתה יכול להגדיר את רוחב וגובה של החדר (בפיקסלים). כמו כן תוכל לקבוע את מהירות המשחק. זהו מספר הצעדים (Steps) לשנייה. ככל שהמהירות גבוה יותר, התנועה חלקה יותר. אבל תצטרך מחשב חזק יותר בכדי להפעיל את המשחק.


הגדרת רקע


עם הכרטיסיית Backgrounds (רקעים) אתה יכול להגדיר את תמונת הרקע של החדר. למעשה, אתה יכול לציין מספר רקעים. דף הכרטיסייה נראה כך:

תמונה:form_room_backgrounds.jpg


בחלק העליון תראה את צבע הרקע. אתה יכול ללחוץ עליו כדי לשנות אותו. צבע הרקע הוא שימושי רק אם אינך משתמש בתמונת רקע הוא מכסה את כל החדר. אחרת, הכי טוב שתבטל את סימון התיבה שכותרתה Draw Background Color (צייר צבע רקע), כי זה יהיה בזבוז של זמן.

בראש אתה רואה רשימה של 8 רקעים. אתה יכול להגדיר כל אחד מהם, אבל רוב הזמן תצטרך רק אחד או שניים. כדי להגדיר רקע, ראשית, בחר אותו ברשימה. סמן את התיבה שכותרתה Visible when room starts (גלוי כשהחדר מתחיל) אחרת לא תוכל לראות אותו. שם הרקע יהיה מודגש כאשר הוא יוגדר. כעת קבע את תמונת רקע בתפריט. קיימות מספר הגדרות שתוכל לשנות. קודם כל אתה תוכל לציין אם תמונת רקע צריכה לרצף את חדר אופקית ו / או אנכית. אתה יכול גם לציין את מיקום הרקע בחדר (זה גם משפיע על ריצוף). אפשרות אחרת היא למתוח את הרקע. הרקע ימתח כך שימלא את החדר כולו. היחס בין גובה לרוחב התמונה לא ישמר. לבסוף תוכל לקבוע מהירות אופקית או אנכית לגלילת ההרקע (פיקסלים לכל שלב). עדיף לא להשתמש בגלילה עם רקע מתוח. התוצאה תהיה קצת קופצנית.

קיימת תיבת סימון נוספת שכותרתה Foreground Image (תמונה קידמית). כאשר תסומן תיבה זו, הרקע למעשה הופך לחזית, ומכסה כל דבר אחר. ברור שתמונה כזאת צריכה להיות בחלקה שקופה על מנת שתהיה שימושית.


כלים אישיים

sl
דומיין בעברית  דומיין  דומין  תוכנה לניהול  קשרי לקוחות  CRM, ניהול קשרי לקוחות  דומין בעברית  פורומים  ספרדית  גיבוי